صفحه مقالات

آموزش الکترونیکی چیست

آموزش الکترونیکی یک دوره آموزشی ساختاریافته یا تجربه یادگیری است که به صورت الکترونیکی ارائه می شود. همچنین می تواند شامل محتوای پشتیبانی عملکرد باشد. عناصر مختلفی وجود دارند که می توانند یک برنامه آموزش الکترونیکی را تشکیل دهند، مانند محتوای سخنرانی زنده یا از پیش ضبط شده، ویدئوها، آزمون ها، شبیه سازی ها، بازی ها، فعالیت ها و سایر عناصر تعاملی.

به خاطر داشته باشید که ممکن است اصطلاح یادگیری الکترونیکی را به‌طور گسترده‌تر به‌عنوان ابزاری برای هر محتوای آموزشی ارائه‌شده به‌صورت الکترونیکی ببینید. معمولا آن را به صورت elearning یا eLearning نیز میبینید. دوره های آموزش الکترونیکی معمولاً از طریق یک سیستم مدیریت یادگیری (LMS) مدیریت و اداره می شوند. همانطور که نویسنده، استیون دی. فورمن در کتاب خود، کتاب راهنمای LMS اشاره می کند، یک سیستم مدیریت یادگیری "یک برنامه نرم افزاری چند کاربره است که معمولاً از طریق یک مرورگر وب قابل دسترسی است. این سیستم به سازمان ها کمک می کند رویدادهای آموزشی، دوره های خودگام و برنامه های یادگیری ترکیبی را مدیریت کنند. . اتوماسیونی را فراهم می کند که جایگزین کار دستی سخت و پرهزینه می شود، در زمان صرفه جویی می کند و به شما امکان می دهد محتوا، داده ها و یادگیرندگان خود را سازماندهی کنید و گزارش های مربوط به فعالیت ها و نتایج آموزشی را ردیابی می کند."

محبوبیت یادگیری آنلاین همچنان در حال افزایش است. بر اساس گزارش وضعیت صنعت سال 2021 ATD، روش های یادگیری مبتنی بر فناوری، از جمله آموزش الکترونیکی 80 درصد از ساعات یادگیری استفاده شده در سال 2020 را به خود اختصاص داده است.

به طور کلی، آموزش الکترونیکی به دو دسته اصلی تقسیم می شود: غیرهمزمان و همزمان.

آموزش الکترونیکی غیرهمزمان در مقایسه آموزش الکترونیکی همزمان

آموزش الکترونیکی غیرهمزمان به صورت خود گام است. زبان آموزان دوره را به تنهایی، معمولاً با لپ تاپ می گذرانند. برنامه‌های آموزش الکترونیکی غیرهمزمان ممکن است شامل محتوای سخنرانی و ویدئو، تصاویر و/یا متن، آزمون‌ها، شبیه‌سازی، بازی‌ها و سایر عناصر تعاملی از پیش ضبط ‌شده باشند.

آموزش الکترونیکی همزمان، که بیشتر به عنوان آموزش آنلاین زنده، یادگیری آنلاین، آموزش آنلاین همزمان یا آموزش کلاس مجازی نامیده می شود، توسط مربی هدایت می گردد و همزمان با سایر فراگیران انجام می شود - معمولا همه دانشپیران از نظر جغرافیایی پراکنده هستند. این آموزش معمولاً از یک بستر وب کنفرانس یا کلاس درس مجازی (مانند Adobe Connect یا بیگ بلوباتن) استفاده می کند که ویژگی هایی مانند اشتراک گذاری اسلاید یا صفحه نمایش و همچنین ابزارهای تعاملی مانند چت، نظرسنجی و تخته سفید را ارائه می دهد.

توسعه آموزش الکترونیکی یک ساعته چقدر زمان می برد؟

همانطور که در جدول بالا بیان شد، آموزش الکترونیکی می تواند هزینه کمتری نسبت به آموزش کلاسی سنتی داشته باشد. این بستگی به تعداد افرادی دارد که دوره را می گذرانند، زیرا تولید یک دوره آموزش الکترونیکی معمولاً زمان بیشتری می برد.

 سوال بسیاری این است که چقدر طول می کشد تا یک دوره آموزشی الکترونیکی تولید شود؟ متاسفانه هیچ پاسخ واحدی وجود ندارد.

در گزارش تحقیقاتی ATD در سال 2017، 89 درصد از افراد مورد بررسی گفتند که تغییرات در آموزش الکترونیکی مستلزم آن است که کارکنان آنها مهارت های خود را به روز کنند یا مهارت های جدید کسب نمایند. تحقیق صورت گرفته در آن سال مهارت‌هایی را که متخصصان توسعه استعداد برای موفقیت در یادگیری الکترونیکی باید داشته باشند برجسته کرد: مهارت‌های کلی طراحی آموزش الکترونیکی، دانش ابزارها و برنامه‌های آموزش الکترونیکی موجود، مهارت‌ها در ابزارها و نرم‌افزارهای طراحی خاص، دانش و مهارت‌های کلی طراحی آموزشی و مهارت های طراحی صوتی/تصویری.

ابزارهای تالیف آموزش الکترونیکی، نرم افزار یا میانبرهای صفحه کلید ساده ای هستند که به شما امکان می دهند محتوای آموزشی دیجیتالی سفارشی ایجاد کنید. ابزارهای تالیف می توانند از نظر قابلیت ها، قیمت، سهولت استفاده و عملکرد متفاوت باشند. به عنوان مثال، پاورپوینت یک ابزار تالیف محبوب و در دسترس برای بسیاری از طراحان یادگیری است. برخی از LMS (سیستم‌های مدیریت یادگیری) که برای ارائه محتوای آموزشی استفاده می‌شوند، ابزارهای تألیفی را در پلتفرم خود ارائه می‌کنند.

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تعداد مشاهده : 2625 بار
  • تاریخ انتشار : 1401/03/24
نظرات کاربران